واژه “آب” در قرآن بیش از ۶۰ بار بکار رفته و به عنوان “منشأ خلقت” و “حیات­ بخش موجودات” ذکر شده است. عرش عظیم خدا بر آب نهاده شده. خداوند در خلقت انسان از آب استفاده کرده و با آن گل آدمی را سرشته است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند، بهترین نوشیدنی در دنیا و آخرت آب است.
در قران کریم حیات انسان­ها و زندگی به آب نازل شده از آسمان تشبیه شده است و در توصیف بهشت و نعمت­های آن غالباً به نهرهای جاری در باغ های بهشتی اشاره می شود.

علاّمه‌طباطبایى می­ فرماید:

مسأله ارتباط حیات با آب که امروزه در سایر بررسى‌هاى علمى جدید روشن شده، معجزه ماندنى قرآن کریم است. سید ِقطب در این زمینه مى‌گوید: آیه “وَ جَعَلنا مِنَ‌الماءِ کُلَّ شَىء حَىّ “حقیقتى بزرگ را اثبات مى‌کند. که دانشمندان، فهم و اثبات آن را دستاوردى سترگ براى علم قلمداد مى‌کنند. و آن این‌که نخستین بستر و گهواره حیات، آب است.

در روایتى از امیرمؤمنان(علیه السلام)

با استناد به آیه “و‌یُنَزِّلُ عَلیکُم مِن‌السَّماءِ مَاءً لِیُطهِّرکُم بِه و یُذهِبَ عَنکُم رِجزَ الشَّیطـن” (انفال/۱۱) آمده است: از آب آسمان (باران) بنوشید که بدن را پاکیزه و بیمارى‌ها را رفع مى‌کند.

نظریه دانشمندان دیگر:

مطالعات در زمینه موضوع آب از مهمترین مباحث علمی روز می­ باشد؛ اگر پژوهش های انجام شده در مورد آب را جستجو کنید، حتماً نام ماسارو اموتو (Masaru Emoto) را خواهید یافت.

اموتو در تحقیقات خود نشان داد که آب نسبت به دریافت­ هایی که از محیط پیرامون خود دارد واکنش نشان می­ دهد،

به عنوان مثال، وی نشان داد که بلورهای یخ حاصل از ظرف آبی که یک راهب ذِن آن را تقدیس کرده است، بسیار زیباتر از بلورهایی هستند که تحت تاثیر احساسات منفی بوده اند.

دانشمندان مطرحی همچون مونتاگریه، دانشگاه‌های بزرگی همچون هاروارد و شرکت­های عظیمی چون فایتزر امید دارند، با انجام مطالعات کافی در مورد خواص و ساختار آب بتوانند انقلاب بزرگی در صنایع پزشکی، دارویی، امنیتی و نظامی رقم بزنند. این انقلاب، مبتنی بر قابلیت­های ویژه آب از جمله هوشمندی مولکول­های آب، امکان ذخیره­ سازی و بازیابی اطلاعاتِ موجی مولکول­ها از آب، امکان تولید الکتریسیته از آب و … می­ باشد.

اکنون بر اساس دستاوردهای علمی چنین به نظر می­ رسد که تأثیر آب بر روی ارگانیسم­ های زنده، تأثیری فراتر از فرآیندهای شیمیایی صرف باشد. در واقع باید گفت که دو عامل آب و حیات از درون و در عمیق ترین سطح آفرینش با همدیگر در ارتباط هستند و این ایده حتی از عجیب ترین دیدگاه های شرقی نسبت به حیات هم شگفت انگیزتر است.

اینکه بگوییم آب دارای حافظه است، به صورت عملی دانش و دید ما را نسبت به دنیای اطراف‌مان تغییر می‌دهد. یکی از نظریه ­هایی که در سال­های اخیر جامعه علمی بر آن متمرکز شده است، نظریه انتقال اثرات داروئی به آب می ­باشد. طبق این نظریه، آب می ­تواند تحت شرایط خاصی اطلاعات مربوط به موادی که قبلاً با آنها تماس داشته را حفظ کرده و به اطراف خود منتقل سازد.

نکته حیرت‌انگیزی که در این بررسی­ ها روشن شده آن است که هیچ یک از این مولکول­های متنوع و پرقدرت نمی‌توانند در غیاب آب توانائی­ های خود را آشکار کنند. در غیاب آب هرچه هست شیمی است، و آب موجب ظهور حیات می‌شود.

نتایج تحقیقات انجام شده در موسسه هوافضای دانشگاه اشتوتگارت آلمان از نظریه وجود حافظه در آب کاملاً حمایت می‌کند. در حقیقت مولکول‌های آب نشانه‌هایی از آنچه را که با آن‌ها برخورد داشته‌اند در خود نگه می‌دارند. در گزارشی از این موسسه آمده است:

«ما از افراد بسیاری دعوت کردیم تا به موسسه تحقیقاتی ما بیایند. سپس به همه آنها مقداری آب، با منبع یکسان دادیم و از این افراد خواستیم که به صورت همزمان یک قطره بچکانند. این کار چند بار تکرار شد. در مرحله بعد تمامی قطره‌ها را با دقت جمع‌آوری کردیم. چیزی که کشف کردیم اعجاب‌آور بود؛ هر قطره تصویری یا بهتر بگوییم ساختار مخصوص به خود را نشان می‌داد.

بدین معنا که چهار قطره در ردیف اول اطلاعات یکسانی را از نفر اول به همراه داشت، چهار قطره در ردیف دوم اطلاعات یکسانی از نفر دوم و الی آخر. شاید باور این موضوع دشوار باشد که تمامی این قطره‌ها از یک منبع گرفته شده‌اند.»[۱] و[۲]

«در آزمایش بعد، ما اجسام مختلف را داخل آب انداختیم تا ببینیم چه تغییری در مولکول‌های آب ایجاد می‌شود. آزمایش را با یک گل طبیعی شروع کردیم. سپس یک قطره آب را برداشته و به دقت بررسی کردیم. هنگامی که گل را داخل آب قرار دهید، تغییر شکل محسوسی در ظاهر مولکول‌ها قابل مشاهده است. به عبارت دیگر تک‌تک قطره‌ها اطلاعاتی مربوط به وجود گل در آب را در اختیار ما می‌گذارند.»۲

راستوم‌روی دانشمند دانشگاه پنسیلوانیا از این هم فراتر رفته و به دانشمندان توصیه می‌کند که در دیدگاه خود در خصوص خواص آب تجدید نظر اساسی به عمل آورند. به اعتقاد این محقق، دانشمندان در گذشته بیش از حد از دیدگاه علم شیمی به آب نگریسته‌اند در حالیکه ساده‌انگارانه است اگر تصور شود که ترکیبات شیمیایی تعیین کننده همه چیز هستند.

این دانشمند معتقد است که اثبات این امر که مولکول­های آب دارای “حافظه” هستند و اطلاعات را در خود نگاه داشته و آنها را “به خاطر می‌سپارند”، کاملا امکان‌پذیر است به شرط آنکه از دیدگاهی غیر از منظر شیمی به خواص آب نظر شود. به گفته این محقق، خاصیت دارا بودن حافظه، در بسیاری از مواد وجود دارد. ماده‌ای که این خاصیت را دارد می‌تواند از ساختار اتمی یک ماده به عنوان مدل برای ایجاد همین ساختار در مواد دیگر استفاده کند.[۳]

بر اساس دستاوردهای علمی چنین به نظر می­ رسد که تأثیر آب بر ارگانیسم ­های زنده بسیار فراتر از فرایندهای شیمیایی است و هوشمندی مولکول­های آب، دانشمندان را در توجیه رفتارهای شگفت­ انگیز آن سردرگم نموده است که این خود می­ تواند روشنگر ارتباط تنگاتنگ آب با حیات موجودات باشد و در آموزه ­های دینی به وفور به از آن یاد شده است. بسیاری از دانشمندان اذعان دارند که ویژگی­ های منحصر بفرد آب است که حیات را بر کره زمین امکان­پذیر کرده است.

مولکول­ های زیستی از جمله ژن ها و پروتئین­ها بدون کمک مستقیم اکسیر بی رنگ و بی بوی حیات، حتی قادر به انجام ابتدایی­ ترین وظایف خود هم نیستند. دکتر فرانکز می­گوید: «بدون آب، تنها با واکنش­ های شیمیایی مواجهیم اما در حضور آب، واکنش­های زیست شناختی شکل می­ گیرند.»

همچنین بر اساس واقعیت حافظه آب، بر خلاف آنچه می­ پنداشتند، “نقشِ بر آب” نقشی ماندگار خواهد بود. البته باید صبر کرد، چرا که به نظر می­ رسد هنوز ناشناخته ­های بسیاری در این اکسیر بی­رنگ، بی طعم، بی بو و به ظاهر ساده حیات وجود دارد.

[۱]http://iheartintelligence.com/2015/

[۲] http://www.collective-evolution.com/2015/

[۳] The Structure of Liquid Water; Novel Insights from Materials Research; Potential Relevance to Homeopathy. Indian Journal of Research in Homoeopathy, 2009

موسسه آوا – اندیشکده قرآن ، حدیث ، علم و فناوری