« هرچه به خاک دهی از خاک بازیابی» قابوس نامه

در فرهنگ عامیانه و ادب پارسی خاک دارای مفاهیم گسترده و تأمل برانگیزی است. خاک و خاکدان در آثار فرآوانی به مفهوم دنیای فانی و گذرا و بی اعتنایی به زرق و برق زودگذر است. گاهی نیز همپای افلاک از ارزش و جایگاه رفیعی در آموزه های ناب اسلامی برخوردار است. ویکی از القاب حضرت علی علیه السلام ابوتراب است.

برای خاک خواصی زیاد ذکر شده است که از جمله خواص آن بینابخشی آن است. چنانچه در کشورهای از سنگ و خاک سرمه شفا بخشی به عمل می آورند. از سنگ سرمه ی کوه های استان های ایلام و کرمانشاه سرمه ای بدست می آید که قدمتی هزاران ساله دارد و در مصر باستان ملکه ها از آن به عنوان اکسیری شفابخش برای چشمانشان استفاده می کردند. ازجمله اینکه سرمه دان های مفرغی لرستان مربوط به عصر مفرغ بسیار قابل توجه است.

امام صادق علیه السلام می فرمایند:« سرمه چشم را جلا میدهد». همچنین سرمه در ادبیات فارسی نیز جایگاه خاصی دارد. از دیگر شگفتی ها نوعی خاک سفید خوراکی است که دارای املاح معدنی شگفت انگیز بوده و در شیره ی انگور محلی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع خاک که در همدان و ملایر به وفور یافت می شود ساختاری آهکی داشته ، دارای کلسیم و کربنات سیلیکات و حاوی ده ها مواد معدنی دیگر است که شیره ی انگور را بسیار خوشمزه و مقوی می سازد و در دوام و بقا و مدت زمان نگهداری طولانی مدت آن بسیار اهمیت دارد. در جزیره هرمز نیز نانی محلی پخته می شود که در خمیر آن از نوعی خاک به نام گلکشا به عنوان ادویه استفاده می شود.

خاک ، سنگ ، انرژی

در سرزمین عزیزمان خاک شگفتی های فراوانی دارد که به چند نمونه آن اشاره ی مختصری می شود:

۱- دره ی دوزویل در شهرستان لالی خوزستان است که دیرینگی آن به طور مشخص معلوم نیست امام برخی پژوهندگان بر اساس سنگ های آن عمرش را ۶٠ میلیون سال تخمین زده اند.

۲- روستای چهار فصل ازمیغان از توابع شهرستان طبس در خراسان جنوبی با اختلاف دمای همزمان ٢٠ درجه در دو سوی آن که به اعتقاد ساکناناش دلیل آن نوع خاک آنجا است که این امکان را می دهد تا شالیزارها در کنار نخل ها باشد و همزمان محصولات گرمسیری و سردسیری در آنجا به عمل آید.

۳- کوه های زرد و نارنجی و کوه های مریخی در نواحی از شرق و جنوب ایران گنبد نمکی در هرمز .

۴- سنگ های شفا بخش ایستاده «برده قوته «سردشت که آثار شفابخش عجیبی به خصوص برای بیمارا های پوستی دارند. بطوریکه اثر درمانی آن بسیار سریع است.

۵- تنگه شیرز کوهدشت ترکیبی از صخره های سنگی و سازه های طبیعی و درختان انبوه است که با سپری شدن میلیونها سال و شرایط جوی مختلف مانند وزش باد و باران و وقوع زلزله ستونی سنگیاش در میان دره بدون هیچ آسیبی پابرجاست.

گاهی نیز همپای افلاک از ارزش و جایگاه رفیعی در آموزه های ناب اسلامی برخوردار است. ویکی از القاب حضرت علی علیه السلام ابوتراب است.

به اعتقاد ساکناناش دلیل آن نوع خاک آنجا است که این امکان را می دهد تا شالیزارها در کنار نخل ها باشد و همزمان محصولات گرمسیری و سردسیری در آنجا به عمل آید.

 

 

 

 

 

 

موسسه آوا –مقالات