نمودار زمانی علوم و فناوری­ های نوظهور توسط ریچارد واتسون آینده­ پژوه معروف آمریکایی و همکارانش در کالج سلطنتی لندن[۱] تهیه شده است. این نمودار پیشرفت­ های عرصه علم و فناوری را که تاکنون به وقوع پیوسته و یا در آینده به وقوع خواهند پیوست را طی سه دوره زمانی حال، آینده محتمل و آینده ممکن نشان می­­ دهد. این پروژه بر اساس کوشش چند تیم حرفه ای و با استفاده از روش­های تحلیل روند/ پویش محیطی/  آینده نگری/ پیش نگری/ چشم اندازسازی/ و نرم افزارهای تحلیل داده­ ها انجام شده است. روش ارائه این گزارش، علم اینفوگرافیک می­ باشد. مطابق مدل ارائه شده توسط واتسون، علوم و فناوری­ های نوظهور به ۵ مگا تکنولوژی[۲] (کلان تکنولوژی) تقسیم­ بندی می­ شوند که عبارتند از :

  • تکنولوژی بایو Bio-tech
  • تکنولوژی نانو Nano-tech
  • تکنولوژی دیجیتال Digital-tech
  • تکنولوژی علوم شناختی Neuro-tech
  • تکنولوژی سبز [۳] یا تکنولوژی پاک Green-tech

مدل حاضر به­ منظور پیش ­بینی تحولات علم و تکنولوژی از نظر زمانی به سه ناحیه زیر تقسیم می­ شود:

  • زمان حال (Present)؛ این بازه زمانی، تحولات سال­ های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ و حوالی آن را در بر می­ گیرد.  و شامل ۱۰۰۰ عنوان فعالیت تحقیقاتی می­شود. برخی از این عناوین تحقیقاتی می­ توانند تاکنون انجام شده باشند ولی لازم به توضیح است که بطور کلی نوآوری های تکنولوژیکی در افق زمانی ۱۵ ساله مورد نظرِ مدل، نیازمند این ۱۰۰۰ عنوان تحقیقاتی است.
  • آینده محتمل (Probable)؛ این ناحیه، بازه زمانی بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ را شامل می­ شود.
  • آینده ممکن (Possible)؛ این ناحیه، بازه زمانی بعد از سال ۲۰۳۰ را شامل می­ شود.

این سری وقایع زمانی، در ۳ دایره که در درون هم قرار دارند جای داده شده است: دایره­ ای با قطر کوچکتر مربوط به زمان حال است، دایره وسط مربوط به آینده محتمل و دایره بزرگتر مربوط به آینده ممکن در  سال­ های بعد از ۲۰۳۰ است که دو دایره کوچکتر قبلی را تحت الشعاع قرار داده است. با گذر زمان، قطر این دایره بیشتر خواهد شد. همان­طور که مشاهده می­ شود در گوشه پائینی سمت راست نمودار، خطوط تمام شاخه­ های فناوری به بی نهایت میل می­ کند. نشان دادن سیر تحول هر شاخه از فناوری به صورت دایره­ وار و نشان دادن ارتباطات این ۵ شاخه فناوری باعث گویاتر شدن مدل شده است. در این گزارش تعداد فناوری­های پیش­ بینی­ شده دیجیتال و سبز بیشتر از فناوری­ های نانو و زیستی و  عصب شناختی به چشم می­ خورد. همه فناوری­ های ذکر شده جایگزین وضعیت فعلی فناوری­ها و نارسایی­ های موجود است. ایجاد پیوستگی فناورانه و ارتباطِ مصادیق یاد شده در این گزارش از نکات بارز آن محسوب می­ شود. راجع به تک تک  فناوری­ های بیان شده توسط واتسون می­ توان پژوهشی جداگانه انجام داد. جذاب­ترین قسمت این مدل را می­ توان بخش مربوط به فناوری­ های ممکن سال­های ۲۰۳۰ به بعد دانست. فناوری­ هایی که همراه با تخیل فراوان می­ باشند ازجمله این فناوری­ ها می­ توان به فناوری محاسباتی که فقط با نگاه کردن انجام میشوند، پرینت سه بعدی از خاک و استفاده از آن در کشاورزی عمودی، پیاده­ روهای پرسرعت برای عابران پیاده، تتوهای ویدئویی بر روی بدن انسان، انسان شبیه ­سازی­ شده، پایان زوال عقل، الگوریتم­ های پیش­ بینی­ کننده جنگ و ….دانست.

[۱]– Imperial College London

[۲]– Mega Technology

[۳]– Green Technology