نمودار زمانی علوم و فناوری­ های نوظهور توسط ریچارد واتسون آینده­ پژوه معروف آمریکایی و همکارانش در کالج سلطنتی لندن[۱] تهیه شده است. این نمودار پیشرفت­ های عرصه علم و فناوری را که تاکنون به وقوع پیوسته و یا در آینده به وقوع خواهند پیوست را طی سه دوره زمانی حال، آینده محتمل و آینده ممکن نشان می­­ دهد. این پروژه بر اساس کوشش چند تیم حرفه ای و با استفاده از روش­های تحلیل روند/ پویش محیطی/  آینده نگری/ پیش نگری/ چشم اندازسازی/ و نرم افزارهای تحلیل داده­ ها انجام شده است. روش ارائه این گزارش، علم اینفوگرافیک می­ باشد.

مطابق مدل ارائه شده توسط واتسون، علوم و فناوری­ های نوظهور به ۵ مگا تکنولوژی[۲] (کلان تکنولوژی) تقسیم­ بندی می­ شوند که عبارتند از :
  • تکنولوژی بایو Bio-tech
  • تکنولوژی نانو Nano-tech
  • تکنولوژی دیجیتال Digital-tech
  • تکنولوژی علوم شناختی Neuro-tech
  • تکنولوژی سبز [۳] یا تکنولوژی پاک Green-tech
مدل حاضر به­ منظور پیش ­بینی تحولات علم و تکنولوژی از نظر زمانی به سه ناحیه زیر تقسیم می­ شود:
زمان حال (Present)؛

این بازه زمانی، تحولات سال­ های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ و حوالی آن را در بر می­ گیرد.  و شامل ۱۰۰۰ عنوان فعالیت تحقیقاتی می­شود. برخی از این عناوین تحقیقاتی می­ توانند تاکنون انجام شده باشند ولی لازم به توضیح است که بطور کلی نوآوری های تکنولوژیکی در افق زمانی ۱۵ ساله مورد نظرِ مدل، نیازمند این ۱۰۰۰ عنوان تحقیقاتی است.

آینده محتمل (Probable)؛

این ناحیه، بازه زمانی بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ را شامل می­ شود.

آینده ممکن (Possible)؛

این ناحیه، بازه زمانی بعد از سال ۲۰۳۰ را شامل می­ شود.

این سری وقایع زمانی، در ۳ دایره که در درون هم قرار دارند جای داده شده است:

دایره­ ای با قطر کوچکتر مربوط به زمان حال است،

دایره وسط مربوط به آینده محتمل

دایره بزرگتر مربوط به آینده ممکن در  سال­ های بعد از ۲۰۳۰ است که دو دایره کوچکتر قبلی را تحت الشعاع قرار داده است.

با گذر زمان، قطر این دایره بیشتر خواهد شد. همان­طور که مشاهده می­ شود در گوشه پائینی سمت راست نمودار، خطوط تمام شاخه­ های فناوری به بی نهایت میل می­ کند. نشان دادن سیر تحول هر شاخه از فناوری به صورت دایره­ وار و نشان دادن ارتباطات این ۵ شاخه فناوری باعث گویاتر شدن مدل شده است.در این گزارش تعداد فناوری­های پیش­ بینی­ شده دیجیتال و سبز بیشتر از فناوری­ های نانو و زیستی و  عصب شناختی به چشم می­ خورد.

همه فناوری­ های ذکر شده جایگزین وضعیت فعلی فناوری­ها و نارسایی­ های موجود است. ایجاد پیوستگی فناورانه و ارتباطِ مصادیق یاد شده در این گزارش از نکات بارز آن محسوب می­ شود. راجع به تک تک  فناوری­ های بیان شده توسط واتسون می­ توان پژوهشی جداگانه انجام داد. جذاب­ترین قسمت این مدل را می­ توان بخش مربوط به فناوری­ های ممکن سال­های ۲۰۳۰ به بعد دانست.

فناوری­ هایی که همراه با تخیل فراوان می­ باشند ازجمله این فناوری­ ها می­ توان به فناوری محاسباتی که فقط با نگاه کردن انجام میشوند، پرینت سه بعدی از خاک و استفاده از آن در کشاورزی عمودی، پیاده­ روهای پرسرعت برای عابران پیاده، تتوهای ویدئویی بر روی بدن انسان، انسان شبیه ­سازی­ شده، پایان زوال عقل، الگوریتم­ های پیش­ بینی­ کننده جنگ و ….دانست.

پی نوشت:

[۱]Imperial College London

[۲]– Mega Technology

[۳]– Green Technology

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

 

دیده بانی علم و فناوریموسسه آوا